Jak przygotować ściany do malowania? Poradnik

Jak przygotować ściany do malowania?

Malowanie ścian samo w sobie nie jest niczym trudnym. Jednak bez odpowiednio przygotowanego podłoża cały nasz plan związany z malowaniem ściany może się nie udać. Jednak trzeba przyznać, że malowanie jest najczęstszą formą remontu pokoju. Kiedy planujemy odświeżyć wnętrze, ale nie mamy wystarczająco środków, aby zakupić, nowe meble możemy, zamiast tego chwycić za puszkę farby i zmienić kolory ścian. Niestety samo malowanie nie wystarczy, trzeba przed tym przygotować ścianę do tego procesu. Oczywiście masz prawo nie wiedzieć, jakie kroki wchodzą w skład przygotowania do malowania, jednak warto mieć wiedze na ten temat. Teraz przekonajmy się, jak wszystko wygląda krok po kroku.

Mycie ścian i usuwanie grzybów

Z biegiem lat na każdej ścianie znajdziemy kurz, tłuste ślady czy po prostu zacieki. Wszelakie brudy tego typu mogą spowodować obniżenie przyczepności farby do ściany. Dodatkowo może się zdarzyć, że pojawią się wykwity pleśni czy grzyby. Jeżeli się ich nie pozbędziemy, wówczas na nowej farbie może pojawić się podobny problem. Nie możemy zapominać, że pleśń oraz grzyby negatywnie wpływają na zdrowie lokatorów.

ściany do malowania jak przygotować

Szpachlowanie ścian

Całkowicie normalny jest fakt, że z czasem na ścianie mogą pojawić się pewne ubytki, rysy bądź inne uszkodzenia. Samą farbą nie zdziałamy za wiele, ponieważ jest to jedynie cienka kolorowa warstwa, która zamiast zakryć ubytki, to je jedynie podkreśli. Czasami położenie szpachli w miejsce uszkodzeń gorzej wygląda niż same ubytki, dlatego jednoczesne malowanie idzie w parze ze szpachlowaniem. 

Usuwanie starej farby

Czas na usunięcie starej farby przychodzi wtedy, gdy zauważamy, że nie trzyma się ściany, tak jak powinna. Niestety będziemy musieli przeznaczyć sporo czasu na usunięcie jej. Nie możemy nałożyć nowej warstwy farby na starą, kiedy odchodzi od ściany albo jest popękana, bo to samo stanie się z nową farbą. Bardzo szybko zauważymy pierwsze odpadające elementy przy widoczne rysy. 

Usuwanie tapety

Wszelaki stare powłoki przed malowaniem muszą koniecznie zniknąć. Oczywiście możemy pomalować tapetę, jednak ostateczny rezultat będzie znacznie gorszy od tego, jaki byśmy uzyskali po usunięciu tapety. 

Gruntowanie przed malowaniem

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu całkowicie gładkiej i w nowym kolorze ścianie musimy poświęcić odpowiednią ilość czasu na przygotowania. Nie ma znaczenie, z jakiego materiału wykonana została ściana albo w jaki będzie jej nowy kolor. Zawsze musi zostać porządnie wyczyszczona i pozbawiona wszelakich nie doskonałości. Zagruntowanie ściany jest bardzo ważne, gdyż bez niej ściana może wchłonąć nałożoną farbę niczym gąbka.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz