Przymierzenie się do zakupu działki powinno być dokładnie przemyślane. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy ma ona pełnić funkcję jedynie rekreacyjną, czy może później właściciel będzie chciał coś na niej budować. Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana? Jak ją przekształcić na budowlaną? O tym można przeczytać w poniższym tekście!
Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana?
Już z samej definicji można wywnioskować, że działka budowlana, to taka, na której w przyszłości bez większych przeszkód będzie można wybudować dom. Jest to o tyle istotne, że działka budowlana różni się kilkoma istotnymi cechami, chociażby od rolnej, czy leśnej. Poza tym każda taka ziemia ma konkretne oznaczenie, które wyraźnie wskazuje na to, jakie jest jej przeznaczenie. Jeśli chodzi o działkę budowlaną, to zawsze będzie opisana literą B. Czasami można spotkać też oznaczenia z mniejszymi literami np. Bi, ale one przeznaczone są pod budowę innych nieruchomości.
Jeśli ktoś się zastanawia jak sprawdzić, czy działka jest budowlana, to bez obaw. Są na to dwa sposoby. Pierwszy i zarazem najprostszy to udanie się do urzędu miasta lub gminy. W miejscowym planie zagospodarowanie znajdują się wszelkie niezbędne informacje. Dodatkowo w oznaczeniach działki mogą pojawić się dwa symbole: MN (budownictwo jednorodzinne) lub MW (budownictwo wielorodzinne). W przypadku, gdy taki plan nie istnieje wójt, burmistrz lub prezydent miasta wyda dokument warunków zabudowy.
Jak przekształcić działkę na budowlaną?
Jeśli ktoś posiada działkę rolną i chce ją przekształcić na budowlaną, to przede wszystkim musi złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy o zmianę przeznaczenia działki. Może do tego dojść poprzez modyfikację w miejscowym planie zagospodarowania lub otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy. Poza tym na działce należy rozpocząć prace niezwiązane z rolnictwem lub leśnictwem.
Niestety nie każdą działkę rolniczą można przekształcić w budowlaną. Wszystko zależy od tego, czy grunty rolne, które zostaną zagospodarowane, będą miały istotny wpływ na gospodarkę krajową. Zresztą z tego samego powodu bardzo często osoby, które nie są rolnikami, nie mogą kupić działki rolniczej. Ponadto jest to swego rodzaju ochrona przed kupowaniem gruntów rolnych przez deweloperów lub inne osoby, które nadmiernie przekształcałyby je w innego rodzaju działki np. właśnie budowlane. Jeśli wniosek zostanie już złożony, to gmina może go rozpatrzyć w dowolnym momencie, żadne prawo nie wskazuje, ile ma trwać ten proces.