Słup energetyczny na działce a budowa domu – czy są jakieś utrudnienia z tym związane?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż w wypadku chęci zakupu nieruchomości na jakiej posadowiony jest słup energetyczny czy stacja transformatorowa (stacja trafo) należy dobrze pomyśleć, czy godzimy się na posiadanie nieruchomości z takim słupem wysokiego napięcia czy stacją transformatorową, ponieważ potencjalne wyeliminowanie tychże narzędzi nie będzie łatwe. Jeżeli staramy się o wyeliminowanie słupa czy stacji trafo z nieruchomości, w należy przede wszystkim określić, czy przedmiotowe narzędzia zostały zamontowane na działce prawomocnie.

Czym jest słup energetyczny?

Słup energetyczny jest jednym spośród składników strukturalnych. Wielokrotnie słupy energetyczne są w postaci pionowej. Są to formy o specyficznego typu wartościach, jakie zostały specjalnie skonstruowane do spełniania własnych funkcji. Powinny one być w dobry sposób dopasowane do realizacji własnych działań i do otoczenia, przede wszystkim pod względem wytrzymałości elektrycznej, jak również odporności mechanicznej.

Czy można budować dom przy linii wysokiego napięcia na działce?

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) czy w warunkach zabudowy na działce muszą być niezbędne tzw. obiekty skomplikowane, do których kwalifikuje się linie wysokiego napięcia. Plan winien wyznaczać przestrzenie ochronne będące dookoła tych budynków, gdzie w ogóle nie można postawić budynku dedykowanego do przebywania ludzi, w tym domu jednorodzinnego. Słup wysokiego napięcia na nieruchomości może zatem efektywnie uniemożliwić Ci wykonanie inwestycji budowlanej.

Słup na działce a budowa domu

Czy mieszkanie w otoczeniu linii energetycznych ma wpływ na zdrowie?

Nie ma precyzyjnych badań dotyczących tego, jak przebywanie oraz mieszkanie w otoczeniu linii energetycznych oddziałuje na własne zdrowie. Są natomiast tezy, jakie świadczą o tym, iż jest podwyższone zagrożenie występowania poszczególnych przypadłości lub dolegliwości (np. częstsze bóle głowy, rozdrażnienie, bezsenność, nadciśnienie), jeśli mieszka się w otoczeniu linii o wysokim napięciu – od 220 do 280 kV.

Kiedy odszkodowanie z tytułu służebności przesyłu?

Jeżeli własna posesja nie jest obarczona służebnością przesyłu, natomiast pomimo to zamontowano na niej słupy energetyczne, możemy (wręcz powinniśmy!) walczyć o zadośćuczynienie. Przed podjęciem wszelkich kroków należy naturalnie skonsultować się z prawnikiem, jaki sprawdzi zasadność własnych założeń oraz wesprze w przygotowaniu dobrej specyfikacji. Należałoby przy tym spróbować rozwiązać sprawę na drodze porozumienia. W tym wypadku starczy skierować do konkretnego przedsiębiorstwa wniosek o ustanowienie służebności gruntu i pismo z żądaniem zapłaty odszkodowania.

Dodaj komentarz