Czy wniosek o pozwolenie na budowę możemy złożyć przez Internet? Co jeszcze załatwimy online?

Pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem wykorzystania działki czy terenu i projektem architektoniczno-budowlanym można składać online w serwisie e-budownictwo. Na stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl odnajdą się także pozostałe dokumenty, w tym wniosek o rozpoczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego. Internetowe składanie wniosków to nie jedynie funkcjonalne oraz szybsze wyjście, jednak także dające określone oszczędności dla obu stron procesu inwestycyjno-budowlanego.

Jakie sprawy w procesie budowlanym można uzyskać przez Internet?

W procesie inwestycyjno-budowlanym od wielu lat wymagane były zmiany w stronę zapewnienia zainteresowanym podmiotom zdalne załatwianie spraw. W związku z tym otwarty został portal e-budownictwo (https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/), poprzez który można składać wnioski w procesie budowlanym.

Wnioski online w serwisie e-budownictwo

Na nieodzowność składania papierowych wniosków oraz pozostałych materiałów przy budowie domu inwestorzy skarżyli się od dawna. W czasach, kiedy jeszcze więcej rzeczy da się zorganizować poprzez internet, osoby stawiające dom jeszcze były przymuszone do żonglowania stosami dokumentów. Możliwością do poprawy tejże sytuacji wykazała się nowelizacja prawa budowlanego, jaka weszła w życie jesienią 2020 r. Nie wszelkie zmiany zaszły natomiast w tym samym czasie. Część przepisów zaprojektowano tak, aby weszły w życie z opóźnieniem.

wniosek o pozwolenie na budowę online

Czy do wniosku należy dołączyć oryginały

Uaktualniona Ustawa Prawo budowlane pozwoli na dołączanie do wniosków oraz zgłoszeń kopii uprawnień, uzgodnień, opinii oraz pozostałych materiałów. Kopie nie muszą być poprzez kogoś potwierdzone za zgodność z oryginałem. Mogą mieć formę skanów czy zdjęć tychże dokumentów, przy czym zdjęcie musi być doskonałej klasy, z widocznymi danymi (data wydania dokumentu, odbiorca, treść, podpis). Na stronie GUNB podano, iż fotografia dokumentu, jaka nadaje się do odczytu (także po jej wydrukowaniu), powinna mieć rozdzielczość chociaż 595 x 842 pikseli. W wypadku załączenia niezrozumiałego zdjęcia/skanu organ ma podstawę do wezwania o uzupełnienie.

Załatwianie formalności budowlanych przez Internet – procedura

Do składania wniosków oraz pozostałych zaświadczeń online służy oficjalny serwis e-budownictwo.gunb.gov.pl. W serwisie można także odnaleźć jasne informacje wypełniania wniosków, odpowiedzi na niejednokrotnie zadawane pytania i najistotniejsze dane takie jak terminy, żądane dokumenty oraz dane o opłatach. Przy składaniu dokumentów online inwestor nie ponosi żadnych wydatków. Żądane dokumenty dołącza się w postaci kopii, np. zdjęć lub skanów.

Dodaj komentarz