Czym obudować kominek? Kilka praktycznych wskazówek

Obudowa kominka ma duży wpływ nie jedynie na wygląd pomieszczenia, w jakim się znajduje, jednak również na zabezpieczenie, zabezpieczając wkład kominkowy przed przegrzaniem, natomiast również gromadząc ciepło, jakie możemy dać do pozostałych wnętrz przy pomocy systemu DGP. Przy doborze obudowy ważne są nie jedynie wrażenia estetyczne, jednak również użyteczność. Musimy zatem zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy komin będzie źródłem ocieplania w domu.

Kominek a typ płytek

Na kominkach, jakie przekazują ciepło, więc standardowych (i na ścianach pokrywających komin) zalecamy wykorzystać kamienie czy płytki betonowe. Istotny jest również klej, jakiego wykorzystujemy. Musi to być artykuł zalecany do kamieni betonowych, przeznaczony do płytek i kamieni. Zastosowanie niewłaściwego kleju, podatnego na zmiany temperatur może wywołać choćby odpadanie płytek od ściany. Jest szansę montowania również płytek gipsowych, jednak potrzebuje to niezwykle dobrej izolacji kominka, zastosowania dobrego kleju, natomiast co za tym idzie fachowej wiedzy – w takiej sytuacji zawsze należy poradzić się specjalisty.

Czym obudować kominek? Kilka możliwości

Osłona kominka z płyt gk zapewnia nam duże pole do popisu, jeżeli idzie o wygląd pomieszczenia. Projekt wsparty na kwadracie, wychodząca ze ściany geometryczna bryła o ostrych kątach lub może półkolisty typ? Możliwości jest rzeczywiście wiele. Z uwagą wybierzmy także odcień wykończenia. Komin możemy pomalować na odcień ściany – dzięki temu będzie lekko wtapiał się w otoczenie – czy kontrastowy kolor, jaki wesprze nam w zdobyciu interesującego, ciekawego rezultatu.

jak obudować kominek

Obudowa kominka z kamienia

Jest dosyć powszechna, więc wkomponuje się w dowolną kompozycję, tworząc z nią jedną harmonijną całość. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością na duże temperatury oraz zniszczenia mechaniczne. Na jej korzyść przemawia również brak wartości palnych. Najczęstsze rodzaje kamienia to m.in.: marmur, wapień, granit, piaskowiec, trawertyn oraz łupek. Najmniej zalecana jest obudowa kominka z piaskowca, ponieważ materiał ów jest niezwykle chłonny oraz łatwo się plami, natomiast potencjalne zanieczyszczenia można wyeliminować tylko poprzez szlifowanie.

Obudowa kominka – koszt zrobienia

Koszt wykończenia kominka będzie zależał przede wszystkim od artykułu, na jaki się zdecydujemy. Najdroższe są sprawa jasna kamienne obudowy kominka, jakich wartość może wahać się od 1 000 do 50 000 zł. Sporo mniej wydamy np. na ceglaną zabudowę lub także zrobioną z drzewa, chociaż w tym drugim wypadku musimy się liczyć również z dodatkowymi opłatami za artykuły izolacyjne.

Dodaj komentarz