Kierownik budowy to osoba mająca prawa do wykonywania samodzielnych funkcji technologicznych w budownictwie. Koszt jego zatrudnienia zależy przede wszystkim od wielkości oraz stanu skomplikowania inwestycji. Kierownik budowy musi zostać ustanowiony w wypadku jakiejkolwiek budowy, jakiej zaczęcie było poprzedzone otrzymaniem zezwolenia na budowę. W wypadku domów mieszkalnych jednorodzinnych opłaty za zatrudnienie kierownika budowy przeważnie wahają się od 1500 do 3000 zł za całą inwestycję oraz zależą od regionu kraju.
Kierownik budowy – kim jest oraz czym się zajmuje?
Kierownik budowy to, zwięźle rzecz ujmując, specjalista nadzorujący budowę. Nie należy go mylić z kierownikiem prac budowlanych, jaki ma mniejszy obszar obowiązków oraz podlega kierownikowi budowy. Zatrudnienie takiego specjalisty jest niezbędne w wypadku prac, przy których żądane jest pozwalanie na budowę, natomiast nieraz również przy budynkach stawianych na zgłoszenie.
Kierownik budowy jest niezbędny przy jakiejkolwiek inwestycji
Kierownik ponosi odpowiedzialność zawodową oraz dyscyplinarną za potencjalne usterki oraz błędy zrobione na placu budowy i pozostałe uchybienia wobec obowiązków zawodowych. Wszelkie sprawy połączone z określoną inwestycją winien odnotowywać w, mającym status dokumentu formalnego, dzienniku budowy, jaki wcześniej jest opieczętowany w urzędzie wydającym zezwolenie na budowę.
Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki?
Prawo budowlane w Polsce powoduje, iż po uzyskaniu zezwolenia na budowę należy zatrudnić kierownika budowy. To, jak go dobrać nie zależy jedynie od ceny, jednak także od tego, co może nam zaoferować. Natomiast nim podejmiemy decyzję, musimy dobrze wiedzieć, jakie zadania na budowie wedle prawa są na jego barkach. Kierownik budowy obowiązki ma precyzyjnie wyznaczone. W pierwszej kolejności jest to pisemne przejęcie budowy od inwestora oraz jej dobre ubezpieczenie, aby każdy spośród ludzi mógł czuć się pewnie.
Dbałość o sposób wykonywania robót budowlanych i wykonanie ich zgodnie z programem to proste czynności kierownika budowy. Obowiązki osoby wykonującej takie stanowisko dotyczą utrzymanie zabezpieczenia poprzez cały czas stawiania nieruchomości. Jego zatrudnienie nakłada na inwestora prawo budowlane. Już w czasie osiągnięcia zezwolenia na budowę należałoby rozpocząć poszukiwać kierownika budowy. Ile kosztuje taka usługa? Naturalnie zależy to od indywidualnego taryfikatora konkretnej osoby. Dopuszczalna jest zmiana kierownika budowy w trakcie prowadzenia robót, jednak nigdy właściwie nie jest to sytuacja wskazana.