Drewutnia – jak zrobić? Podpowiadamy, jak zbudować drewutnię w ogrodzie!

Zanim zaczniemy omawianie kroków skutkujących powstanie drewutni, pierw zastanówmy się, dlaczego warto mieć taką konstrukcję na swojej posesji. Kluczową zaletą, która jako pierwsza nasuwa się na myśl, jest wygoda. Dzięki niemu będziemy mogli przechowywać drewno w odpowiednim miejscu, zatem drewno nie będzie rozsiane po całym garażu czy składziku i w końcu zapadnie porządek. Kolejną znaczącym atutem jest jakość naszego opału przechowywanego w drewutni. Jeżeli drewutnia zostanie adekwatnie postawiona od zero to skutecznie ochroni nasze drewno przed wilgocią. Drewutni możemy również potraktować jako ozdobę naszego ogrodu.

Przygotowanie podłoża drewutni

Jest to kluczowa kwestia, że podłoże musi zostać dobrze utwardzone, równe i jednocześnie znajdować się na wzniesieniu. Postawienie drewutni na takim miejscu zagwarantuje nam, że pod nią nie będzie się gromadzić deszczówka. Fundamenty mogą zostać oparte o betonowe stopy fundamentowe. Jednakże, zanim przejdziemy do tego, pierw trzeba wykopać dół o rozstawie 1,2 m. Kolejnym krokiem jest zalanie otworów betonem i, gdy zacznie pomału wysychać, wtedy pośrodku stóp fundamentowych umieścić drewniane słupy będą służyć jako wsporniki. 

Montaż słupów nośnych drewutni

Kolejną czynnością, którą zalecamy uczynić, jest montaż słupów nośnych. Jeżeli nasza drewutnia przyjmie formę wiaty, wówczas jedynie tylne słupy i te przy wejściu muszą odznaczać się prostokątnym przekrojem. W przypadku słupów rozmieszczanych po bokach to wystarczy, aby miały przekrój kwadratowy.  Potrzebujemy uzyskać odpowiedni kąt nachylenia, dlatego też tylne słupy muszą być niższe od tych przednich. 

jak zbudować drewutnię w ogrodzie

Montaż podpór dachu

Postawione wcześniej słupy trzeba adekwatnie wzmocnić. Z tego powodu ich wierzchołków mocujemy dwie krokwie dachowe. Do tego przydarzą nam się kątowe złącza ciesielskie. Do ich łączenia mogą nam posłużyć śruby bądź gwoździe. W przypadku większych konstrukcji złącza ciesielskie muszą znaleźć się po obu stronach. 

Montaż podłogi i ścian

Teraz mocujemy legary, które będą oferować pomoc podłodze. Mocujemy je kolejno do słupów nośnych oraz bloczków fundamentowych. Następnie mocowane są do nich deski. Najlepszą strategia jest montowanie ich w poprzek. Ostatecznie między nimi muszą pozostać szczeliny. 

Po tych czynnościach przechodzimy do montażu ścian. Jest to szczególnie ważny etap, ponieważ bez sztywno połączonych ścian cały składzik na drewno byłby niestabilny. Znów przychodzą nam podpory, które umieszczamy na dole oraz na górze konstrukcji. I właśnie do nich montujemy ściany tylne oraz boczne nie zapominając jednocześnie o zachowaniu 90 stopni.

Dodaj komentarz