Jak urządzić ogród zimowy?
W dużych ogrodach zimowych możemy zmieścić zarówno wygodne meble, jak i rośliny. Kiedy przychodzą zimowe dni wręcz, idealnie odpoczywa się w ogrodzie wypełnionym kwiatami występującymi szczególnie o tej porze roku. Jednak zanim zaprojektujemy sobie właśnie taki zmowy ogród, pierw musimy wziąć pod uwagę warunki panujące w ogrodzie, wtedy możemy dobierać kwiaty do panujących warunków. Interesuje nas uzyskanie osobistej zielonej krainy, która będzie otoczona przez typowe zimowe krajobrazy. Wybór roślin powinien zostać wybrany na podstawie naszej oranżerii. Taka taktyka zapobiegnie uzyskaniu mało ciekawej zielonej przestrzeni.
Rośliny rekomendowane do oranżerii o wystawie południowej
Na samym początku musimy określić jakie warunki panują pod kątem nasłonecznienia i naszym zimowym ogrodzie. Jeżeli mamy do czynienia z wystawą południową i przez prawie cały rok temperatura jest wysoka utrzymująca się na poziomie tej pokojowej. W takim wypadku w naszej oranżerii idealnie się spiszą gatunki ciepłolubne, które w podobnych warunkach będą się czuć jak ryba w wodzie. Do takiej oranżerii możemy dodać wszelakie odmiany figowców, oleandry, krotony, kalatee, szeflery oraz kordyliny.
Rośliny rekomendowane do oranżerii o wystawie zachodniej bądź wschodniej
Drugą możliwością jest również ciepła oranżeria, ale o całkowicie innej wystawie mam tu na myśli wystawę wchodzenia i zachodnią odznaczającą się zwykle mniejszym nasłonecznieniem, dlatego też dobrze w takich warunkach będą rosły: paprocie, sępolia, bluszcze, maranta, anturium czy skrzydłokwiaty.
Nieogrzewane rośliny do ogrodu zimowego
Kiedy temperatura będzie niższa niż ta pokojowa, czyli 10-18 stopniu Celsjusza, wówczas będziemy musieli postawić na inne rośliny. Do grona wyboru powinniśmy dodać rośliny, które w czasie zimy przechodzą w stan spoczynku i taka temperatura będzie dla nich idealna. Do aranżacji charakteryzującej się niskimi temperaturami, lecz wysokim nasłonecznieniem można wybrać: kaktusy, szczęśliny, pachiry, hibiskus czy gardenie. A co w przypadku odmiennego scenariusza, czyli podobnie jak wcześniej temperatura jest na tym samym poziomie, ale mamy dostęp do mniejszej ilości promieni słonecznych, wówczas dobrym wyborem będą ciussy, bluszcz i kliwia. W takich oranżeriach idealnie odnajdują się storczyki, ale w sklepach mamy tyle odmian i nie wszystkim będą pasowały przyszłe warunki, dlatego też przed zakupem warto dokładnie prześledzić oraz upewnić się, że kupiony storczyk będzie się nadawał do naszej oranżerii.