Budownictwo energooszczędne stale zyskuje popularność na arenie międzynarodowej, także w Polsce. Ma wiele zalet, z których główną jest oszczędność finansowa na dłuższą metę. Wśród budowlanych trendów często można usłyszeć o oknach energooszczędnych. Jak wyglądają? Czym różnią się od innych okien? Jakie są ich wady i zalety oraz czy w ogóle warto je montować? W tym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości.
Energooszczędność okien, czyli co to jest współczynnik Uw?
Jeśli mowa o oknach, często pada fraza „współczynnik Uw”. Brzmi niezrozumiale i tajemniczo, ale jest bardzo prosta do zrozumienia. Jest to nic innego jak współczynnik mocy przenikającej przez każdy metr kwadratowy okna, kiedy różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami po obu stronach równa jest jednemu kelwinowi. Prościej: jest to wyznacznik energooszczędności okna. Im mniejsze jest Uw, tym mniej energii okno wypuszcza na zewnątrz.
Czym są okna energooszczędne?
Okna energooszczędne są bardzo istotnym elementem właściwie docieplonego domu. Mają wskaźnik Uw nie wyższy niż 0,8 W/m2K. Zasadniczą różnicą, jaka dzieli ich od innych okien, jest ilość szyb. W standardowych przypadkach okno posiada dwie, a starsze rodzaje, które wyszły już z użycia, miały tylko jedną. W oknach energooszczędnych jest ich aż 3, co sprzyja lepszej izolacji i zabezpiecza pomieszczenie przed uciekaniem ciepła na zewnątrz a wnikaniu zimna do środka. Każda dodatkowa szyba zmniejsza tę przenikalność, czyniąc całokształt lepiej zabezpieczonym.
W oknach energooszczędnych stosowane są także powłoki niskoemisyjne. To także ma duży wpływ na termoizolacyjność okien, ponieważ odbijają one fale podczerwone słonecznego promieniowania, ale przepuszczają promieniowanie cieplne długofalowe.
Wady i zalety montowania okien energooszczędnych
Okna energooszczędne, jak sama nazwa wskazuje, oszczędzają energię cieplną, co oznacza, że pozwalają zachować ciepło wewnątrz pomieszczenia, nie wypuszczając go na zewnątrz. Chroni to przed większym zużyciem paliwa lub prądu, a co za tym idzie, także przez wyższymi kosztami ogrzewania. Jest to zdecydowanie duża zaleta, zwłaszcza kiedy ceny paliw grzewczych rosną lub utrzymują się na poziomie niezbyt korzystnym dla portfela.
Wadą jest niestety cena. Okna energooszczędne bywają nawet dwa razy droższe od innych okien, jednak na dłuższą metę koszty te zwracają się, ponieważ bez nich musielibyśmy wydać te pieniądze na ogrzewanie.
Okna energooszczędne – czy warto?
Okna energooszczędne są bardzo dobrą decyzją, jeśli chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu. Pomimo, że początkowe koszty zakupu są wyższe, warto w nie zainwestować, ponieważ będą służyły przez wiele lat, a w tym czasie nie będziemy musieli gromadzić dodatkowej temperatury w mieszkaniu, gdyż ciepło nie będzie uciekało. Przed jednoznaczną decyzją należy się jednak zastanowić, czy budynek, w jakim mieszkamy nie wypuszcza temperatury innymi drogami. Na przykład w przypadku bloków, w które nie zostały wystarczająco ocieplone, montaż okien energooszczędnych zdecydowanie mija się z celem, bo ciepło będzie i tak przenikało na zewnątrz przez ściany.
Jeśli jednak mieszkamy w domu, którego warunki w połączeniu z oknami energooszczędnymi będą zmniejszały koszty ogrzewania, warto zainwestować w tę technologię.
Okna to jedno, ale niestety prawidłowy ich montaż jest dużo ważniejszy niż same okna 😉
pozdrawiam dobry artykuł