Ściana jednowarstwowa czy dwuwarstwowa? Na który rodzaj ścian warto postawić budując dom?

Nie można jasno określić, iż ściana jednowarstwowa jest lepsza od ściany dwu czy trójwarstwowej. Dobór zależy od własnych potrzeb oraz możliwości. Opinia o tym, iż ściany jednowarstwowe, (szczególnie przy wykorzystaniu cegieł czy betonu komórkowego) są lepsze aniżeli dwu- oraz trójwarstwowe wypływa często z przekonania, iż ich postawienie daje duże oszczędności w stosunku do innych modeli ścian. Należy natomiast przyznać, iż dzięki temu, iż nie potrzebują docieplania, nie należy od razu wykańczać ich z zewnątrz, więc wydatki budowy można podzielić w czasie.

Ściany jednowarstwowe

Ściany jednowarstwowe, nazywane również ścianami jednorodnymi spełniają rolę zarówno termoizolacyjną jak również nośną. Forma ta zapewnia zdecydowanie szybsze oraz tańsze postawienie formy aniżeli w wypadku ścian dwuwarstwowych. Takie ściany potrzebują niższych nakładów pracy, natomiast prócz tego ich odnawianie jest łatwiejsze – renowacji poddaje się zazwyczaj jedynie tynk. Teraz na rynku dostępna jest duża paleta produktów do budowy tego rodzaju form – ceramika poryzowana, lekkie formy betonu komórkowego, pustaki keramzytobetonowe i bloczki związane ze zintegrowaną wkładką styropianową.

ściany jednowarstwowe czy dwuwarstwowe

Ciepłe oraz sprofilowane ściany jednowarstwowe

Konstrukcja ściany jednowarstwowej jest dość łatwa – składa się z jednej powierzchni ściany murowanej i powierzchni wykończeniowej (tynku, oblicówki, farby czy okleiny z płytek). Powłoka konstrukcyjna pełni w nich również rolę izolacyjną oraz ochronną. Ściany jednowarstwowe wznosi się błyskawicznie, natomiast ich wykonanie potrzebuje znajomości niektórych wyjść strukturalnych, takich jak nadproża, wieńce lub słupy.

Ściany dwuwarstwowe

Ściany dwuwarstwowe mogą mieć powłokę nośną grubości 24-29-cm z pustaków ceramicznych czy keramzytobetonowych czy z bloczków wapienno-piaskowych, lub z betonu komórkowego o wadze 600-800 kg/m2. Składniki powierzchni konstrukcyjnej muruje się na standardowej zaprawie cementowo-wapiennej: nie należałoby wykorzystywać do tego zaprawy ciepłochronnej, ponieważ w małym stopniu poprawiłaby ona izolacyjność ściany, za to zdecydowanie podniosła jej wydatek.

Wartości cieplno – wilgotnościowe ścian jednowarstwowych oraz dwuwarstwowych

Do najpopularniejszych produktów na ściany zewnętrzne należą pustaki ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego i bloczki silikatowe. Sprawdzając pracę ściany zewnętrznej wielu inwestorów popełnia błąd, biorąc po uwagę tylko wartości izolacyjności termicznej. Na dowolną ścianę zewnętrzną należy patrzeć w większej możliwości, badając jej wartości cieplno-wilgotnościowe, ponieważ to oczywiście one stanowią w znacznej mierze o wytrzymałości oraz trwałości ścian.

Dodaj komentarz