Strop gęstożebrowy czy monolityczny? Czym się charakteryzuje strop gęstożebrowy?

W Polsce, do budowy domów jednorodzinnych w standardowej technice murowanej, wykorzystuje się wielokrotnie stropy żelbetowe gęstożebrowe, czy monolityczne płyty żelbetowe wylewane na terenu budowy. Bez względu na dobór typu stropu, na etapie projektowym należy koniecznie zrobić obliczenia do konkretnego stropu, w szczególności dla wskazania jego wytrzymałości oraz pełnej wydajności.

Stropy gęstożebrowe – najistotniejsze dane

Ów typ od ok. 50 lat panuje na naszych budowach, chociaż jeżeli idzie o domki jednorodzinne. Ma mnóstwo form, jednak jednak jego ważną cechą jest zastosowanie stalowo-betonowych belek jako podstawowe składniki konstrukcyjne i pustaków między nimi jako wypełnienie (bez funkcji nośnej). Pojedyncza belka nie jest za solidna, jednak są one rozmieszczone gęsto (poniżej 60 cm). Między belkami układa się pustaki, potem całość zalewa mieszaniną betonową, tzw. nadbetonem.

Wartości stropów gęstożebrowych

Stropy gęstożebrowe są wszechstronnie dostępne (elementy tworzą zarówno główni, jak również lokali wytwórcy) i proste w montażu, stąd pochodzi ich popularność. Co więcej, łatwość montażu (instalacja niektórych form konstrukcji jest w ów sam sposób) powoduje, iż niezwykle wielu wykonawców może zgodnie ze sztuką zrobić taki strop – dzięki temu nie należy poszukiwać sprofilowanej ekipy budowlanej, co niewątpliwie podniosłoby wydatki budowy.

Czym się charakteryzuje strop gęstożebrowy

Strop żelbetowy monolityczny

Strop żelbetowy monolityczny można zaprojektować na dowolną rozpiętość charakterystyczną dla budownictwa mieszkaniowego. Naturalnie większe rozpiętości potrzebują podwyższenia grubości płyty oraz wykorzystania większej ilości stali zbrojącej. Tradycyjna grubość płyt to 8–6 cm. Wytrzymałość 1m2 stropu monolitycznego waha się w granicach 150–300 kg. Robiony jest on w całości na miejscu budowy (w pełnym szalowaniu, z grubym podparciem stemplami, z betonu wychodzącego z wytwórni oraz wielokrotnie ze zbrojeniem dwukierunkowym). Chociaż nie jest to wyjście najłatwiejsze w realizacji oraz nie należy do najtańszych, ma mnóstwo wartości.

Jak zbudowany jest strop żelbetowy monolityczny?

Podstawą stropu monolitycznego jest wieniec, jaki umieszcza się w betonie wieńczącym ściany konstrukcyjne. To oczywiście w wieńcu kotwi się pręty zbrojenia. Pierwszym etapem jest natomiast pełne deskowanie, więc tymczasowa forma, jaka pozwala na położenie zbrojenia, natomiast potem wylanie betonu, jaki utula pręty zbrojeniowe. Przeważnie rozróżniamy grubsze pręty podstawowe i cieńsze pręty dodatkowe. Strop zbrojony dwukierunkowo ma mniejszą grubość w zestawieniu ze stropem zbrojonym jednokierunkowo.

Dodaj komentarz